Wodór

Naturalnie doskonałe paliwo

Innowacyjna technologia Toyoty została oparta o znany od wieków proces odwróconej elektrolizy wody. Ogniwa paliwowe Toyoty wykorzystują najczęściej występujący pierwiastek chemiczny we Wszechświecie – wodór, łącząc go z tlenem pozyskanym z powietrza. W wyniku tej prostej reakcji chemicznej powstaje energia zasilająca auto oraz jej efekt uboczny: czysta woda.

Zasada działania ogniw paliwowych

Konstrukcja ogniw paliwowych jest bardzo prosta: każde z nich składa się z dwóch elektrod i membrany polimerowej. Półprzepuszczalna membrana pozwala jedynie na dyfuzję protonów, wpuszczając do przestrzeni katodowej kationy wodorowe, które wchodzą w reakcję z anionami tlenkowymi. Elektrony z anody zostają skierowane do zewnętrznego obwodu elektrycznego, wytwarzając prąd potrzebny do zasilania urządzeń. Ogniwa paliwowe są bezobsługowe i nie podlegają zużyciu.

Niebieskie tło Niebieskie tło
Ogniwa paliwowe diagram Ogniwa paliwowe diagram

Opis procesu

Ogniwo paliwowe składa się z dwóch elektrod i membrany, która przepuszcza wyłącznie dodatnio naładowane cząsteczki wodoru. Protony wodoru łączą się z atomami tlenu, tworząc wodę. Elektrony zostają przekierowane do obwodu elektrycznego, tworząc prąd, który wprawia auto w ruch.

Toyota Mirai - konstrukcja
Toyota Mirai - konstrukcja
Toyota Mirai - konstrukcja
Plus ikona
Plus ikona
Plus ikona

Ogniwo paliwowe z konwerterem FCPC

Nowy zestaw ogniw paliwowych jest lżejszy, mniejszy i bardziej wydajny niż w pierwszej generacji Toyoty Mirai, a umieszczenie go w przedniej części auta przełożyło się na lepszy rozkład masy i bardziej przestronną kabinę. Poprawiono również odporność na niskie temperatury, dzięki czemu auto szybciej uzyskuje pełną moc nawet przy przy -30°C.

Zbiorniki na wodór

Pojemne i lekkie zbiorniki zostały umieszczone poza kabiną pasażerską, pod podłogą auta dzięki czemu obniżono jego środek ciężkości. Pojemność 5,6 kg wodoru pozwala na pokonanie do 650 kilometrów. Mocna, wielowarstwowa konstrukcja zbiorników zapewnia bezpieczeństwo w każdej sytuacji.

Silnik elektryczny

Całkowicie przeprojektowany silnik elektryczny wraz z bardziej kompaktową baterią trakcyjną umieszczono nad tylną osią, co pozwoliło osiągnąć idealny rozkład masy (50:50) i przełożyło się na lepsze właściwości jezdne Toyoty Mirai.

Budowa auta

W przeciwieństwie do hybrydy pojazd zasilany wodorem nie potrzebuje silnika spalinowego. Zespół ogniw paliwowych wytwarza całą energię elektryczną potrzebną do poruszania i zasilania auta, czerpiąc wodór z trzech zbiorników umieszczonych pod podłogą pojazdu. Łączna waga paliwa w Toyocie Mirai to 5,6 kg. Dla porównania waga baterii auta elektrycznego o podobnych osiągach to 700 kg.

Wodór i hybryda - porównanie

Auto wodorowe dzieli z hybrydą 80% części. System przepływu i zarządzania energii jest taki sam jak w pojazdach z napędem hybrydowym.
Toyota Mirai
Samochód elektryczny napędzany wodorem
Ogniwa paliwowe - Ikona
Ogniwa paliwowe
Zbiorniki na wodór - Ikona
Zbiorniki na wodór
Silnik elektryczny - Ikona
Silnik elektryczny z przekładnią jednostopniową
Bateria trakcyjna - Ikona
Bateria trakcyjna
Jednostka sterująca - Ikona
Jednostka sterująca z inwerterem i konwerterem
Toyota Corolla Hatchback Hybrid
Hybryda
Silnik spalinowy - Ikona
Silnik spalinowy
Zbiornik na paliwo - Ikona
Zbiornik na paliwo
Przekładnia - Ikona
Przekładnia z dwoma silnikami elektrycznymi
Bateria trakcyjna - Ikona
Bateria trakcyjna
Jednostka sterująca - Ikona
Jednostka sterująca z inwerterem i konwerterem
Poznaj hybrydy

FAQ

Jak bezpieczne jest auto zasilane wodorem?
Zbiorniki Toyoty Mirai wytrzymują ciśnienie większe o 225% od nominalnego, są odporne na zgniatanie, uderzenia, a nawet ostrzał z broni palnej. Dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa umieszczono je poza strefami zgniotu i poza przedziałem pasażerskim, a konstrukcję auta dodatkowo wzmocniono. W przypadku zderzenia specjalne zawory odcinają dopływ wodoru. W mało prawdopodobnej sytuacji rozszczelnienia zbiornika wodór natychmiast ulotni się specjalnymi kanałami odprowadzającymi.
Jak wygląda eksploatacja i obsługa auta wyposażonego w ogniwa paliwowe?
Korzystanie z auta wyposażonego w ogniwa paliwowe nie wymaga od właściciela wykonywania żadnych dodatkowych czynności. Jazda, tankowanie i serwisowanie są takie same, jak w pojazdach z napędem tradycyjnym lub hybrydowym.
Ile trwa tankowanie wodoru?
Zatankowanie Toyoty Mirai do pełna, podobnie jak tankowanie auta z silnikiem benzynowym, zajmuje zazwyczaj około 5 minut.
Czy samochód zasilany wodorem można parkować w garażu podziemnym?
Tak. W przeciwieństwie do samochodów wyposażonych w instalację LPG lub CNG, wodór jest 14 razy lżejszy od powietrza i bezproblemowo ulatnia się, nie powodując zagrożenia. Pojazdem napędzanym wodorem można wjeżdżać do garaży zamkniętych, podziemnych i stref wyłączonych dla ruchu pojazdów spalinowych.
W jaki sposób pozyskiwany jest wodór?
Wodór to wysoce energetyczne paliwo, które może być produkowane bez śladu węglowego. Obecnie najbardziej popularne metody pozyskiwania wodoru to reforming parowy gazu ziemnego oraz elektroliza wody.
Czy w Polsce można tankować wodór?
Według projektu Polskiej Strategii Wodorowej w Polsce do 2025 roku w ramach planowanego budżetu mają powstać 32 stacje w największych aglomeracjach miejskich. Jest możliwe, że 11 z nich zostanie oddanych do użytku już w roku 2022.
Przyszłość wodoru

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zapoznaj się z materiałem Toyota Insider, gdzie odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w Internecie.

Niebieskie tło Niebieskie tło

Bądź na bieżąco z informacjami na temat technologii wodorowej w Polsce

Zapisz się do newslettera

Dowiedz się więcej

Toyota wyróżniona w konkursie Toyota wyróżniona w konkursie Lider Elektromobilności 2018 Toyota liderem technologii hybrydowej Toyota liderem technologii hybrydowej Dowiedz się więcej o hybrydach Wodorowa ciężarówka-generator Wodorowa ciężarówka-generator Poznaj wspólny projekt Toyoty i Denyo LOTOS i Toyota stawiają na transport zasilany wodorem LOTOS i Toyota stawiają na transport zasilany wodorem Dowiedz się więcej Druga generacja Mirai Druga generacja Mirai Dowiedz się więcej Toyota Mirai taksówką  w Kopenhadze Toyota Mirai taksówką w Kopenhadze W trosce o środowisko Toyota Mirai dostępna już także w Holandii Toyota Mirai dostępna już także w Holandii Sprawdź szczegóły 181 Aurisów Hybrid dla ERGO Hestii 181 Aurisów Hybrid dla ERGO Hestii Flota przyjazna dla środowiska Toyota Mirai z funkcją łączności satelitarnej Toyota Mirai z funkcją łączności satelitarnej Eksperymentalna wersja Toyota dystansuje konkurencję Toyota dystansuje konkurencję 6. miejsce w rankingu Boston Consulting Group Toyota Mirai Toyota Mirai Największa motoryzacyjna innowacja ostatniej dekady wg CAM Innowacje Toyoty w 2014 r. Innowacje Toyoty w 2014 r. Toyota opatentowała w 2014 roku najwięcej innowacji w dziedzinie napędów